The last time I bought bananas (a few weeks ago) I paid about $10 per kilo. They were pretty large bananas so I got four for around $8; $2 per banana.

The same day Mr Mum’s gone 2 Aus was looking for a snack before lunch, by this I mean two minutes before lunch – he was so hungry he couldn’t wait, so he grabbed a banana. I winced as I watched my $2 purchase disappear so quickly and thoughtlessly.… Read more